Plavání jako aktivita na hubnutí

Plavání je pohybovou aktivitou, která má cyklický (opakující se) charakter a která může být provozována v delších časových úsecích. Vedle chůze, běhu, jízdy na kole a nebo lyžování je velmi vhodné jako aerobní aktivita, která může vést ke snížení hmotnosti. Oproti ostatním jmenovaným pohybovým aktivitám má tu výhodu, že nenamáhá klouby, které u lidí s nadváhou mohou trpět třeba při běhu.

Při kondičním plavání výdej energie závisí především na intenzitě plavání. Je proto třeba kontrolovat, zda je intenzita plavání dostatečná pro to, aby se spálila potřebná energie. Jako jiné déletrvající aktivity je vhodné pohybovat se aerobním pásmu aktivity, tedy ve stavu, kdy se ve svalech nevytváří kyselina mléčná, která pak způsobuje bolest a tuhnutí svalů. Aerobní práh je také individuální, záleží na trénovanosti. Nejjednodušší je potřebnou aktivitu kontrolovat pomocí tepu. Pokud při plavání nedosáhnete alespoň frekvence 120 až 130 tepů za minutu, plavete málo usilovně.

Další odhad je podle vzdálenosti.Spotřeba energie plaváním na jednotku vzdálenosti je (jenom) 2-5x vyšší než spotřeba energie chůzí. Tj. uplaváním 1 km spotřebujeme jenom 2-5x více než kdybychom 1 km ušli pěšky. Tedy uplavat pouhé stovky metrů nepředstavuje dostatečnou zátěž pro podstatný výdej energie. Aktivita po hubnutí by také měla trvat aspoň půl hodiny. Pravidlo „3x týdně – 30 minut – tep 130“ platí i v tomto případě.

A nyní se dostáváme k bodu, kde plavat? Pokud bychom měli plavat aspoň 3x týdně, vyplatí se uvažovat o vlastním bazénu, ideální jsou proto zahradní laminátové nebo nerezové bazény, které je možno doplnit zastřešením a především vyhříváním. Taková zařízení pro privátní wellness je pak možné používat celoročně. Jediné, na co je potřeba myslet, je dostatečná délka – jako minimum je možné považovat 7 m, 10metrové bazény jsou pro individuální plavání lepší. Pro souvislé plavání je vhodné mít také svislé stěny na kratší stran bazénu kvůli otočkám.

[ad name=“respwhite“]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *